• سبد خرید شما خالی است

کریپتوزاسیون اقتصاد

کریپتوزاسیون اقتصاد
۳۶۸ تاریخ : ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸

در این مطلب می‌خواهیم یک درک کلی از اصول اقتصاد رمزپایه ارائه کنیم و به دنبال آن خصوصیات بیت کوین را بررسی خواهیم کرد تا از دریچه‌ی آن به طرح‌های اقتصاد رمزپایه بنگریم. در این مقاله به تشریح خصوصیاتی مانند اثبات کار، اثبات سهام، تورم و فضای اقتصادی فعلی خواهیم پرداخت تا درک کافی از این دارایی نوظهور ارائه دهیم.

تاریخچه‌ی پول

تاریخچه‌ی پول به ۳۰۰۰ سال پیش برمی‌گردد و در واقع از نظام تهاتر (داد و ستد پایاپای) شروع شد. حدود ۶۰۰ سال پیش از میلاد مسیح، شاه آلیاتس فرمانروای لیدی (ترکیه‌ی کنونی) اولین ارز شناخته‌شده را ابداع کرد؛ اما پول کاغذی در سال ۱۶۶۱ پس از میلاد بود که وارد بازار شد. در دهه‌ی ۱۸۰۰ طلا را به عنوان معیار انتخاب کردند، اما دیری نپایید که نیکسون در سال ۱۹۷۱ آن را منسوخ کرد. یکی از جدیدترین تغییرات در ارز، معرفی یورو در ۱۹۹۹ بود که در سال ۲۰۰۲ به صورت کاملا قانونی منتشر شد. ورود پول کاغذی و راه‌اندازی گسترده‌ی مؤسسات مالی طی قرن گذشته مزیت‌های اقتصادی زیادی داشته است. به همین دلیل ما اکنون در تلاش هستیم این نظام را با رمزنگاری و فناوری بلاک چین بهبود ببخشیم. در ۴ ژانویه‌ی ۲۰۰۹ بود که شبکه‌ی بیت کوین به وجود آمد و در واقع اولین دارایی دیجیتال بود که هیچ نوع پشتوانه‌ی فیزیکی نداشت.

اصول اقتصاد رمزپایه

اقتصاد رمزپایه را می‌توان به‌عنوان رشته‌ای تعریف کرد که پروتکل‌‌های کنترل‌کننده‌ی تولید، توزیع و مصرف کالاها / خدمات را در یک اقتصاد دیجیتال غیرمتمرکز مورد مطالعه قرار می‌دهد. اقتصاد رمزپایه یک دانش عملی درباره‌ی طراحی و توصیف این پروتکل‌ها است.

اصطلاح «اقتصاد رمزپایه» از دو حوزه‌ی رمزنگاری و اقتصاد گرفته شده است. رمزنگاری دانش روابط امنیتی است که از آن به‌عنوان روش ذخیره و انتقال داده‌ها به شکلی متفاوت استفاده می‌شود؛ به‌طوری‌که فقط افراد مجاز می‌توانند به آن دسترسی داشته باشند یا اینکه آن را پردازش کنند. رویکرد علمی رمزنگاری بر الگوریتم‌های رمزنگارانه حول دشواری محاسباتی متمرکز است که از لحاظ نظری و به شکل مشورتی قابل حل نیستند. رمزنگاری علاوه بر حفاظت از داده‌ها در برابر سرقت یا تغییر، می‌تواند به منظور عملیات تأیید نیز به کار رود.

یکی دیگر از جوانب بسیار مهم اقتصاد رمزنگاری بلاک چین است. در اصل، بلاک چین یک دفتر کل از تراکنش‌های ثبت‌شده است. این تراکنش‌ها شامل پول فیات، داده‌های دیجیتال امنیتی، اطلاعات تعیین‌هویت دولتی و بسیاری دیگر از انواع کالاها و خدمات هستند، اما هرگز مانند آنها محدود نیستند.

در واقع، تلفیق فناوری بلاک چین با رمزنگاری به راه‌اندازی دفتر کل بلاک چین کمک کرد.

مردم تمایل دارند از جنبه‌های اقتصادیِ اقتصاد رمزپایه چشم‌پوشی کنند، در حالی‌که این همان جنبه‌ای است که توانایی‌های منحصربه‌فرد بلاک چین را امکان‌پذیر می‌سازد. اقتصاد رمزپایه برای طراحی سیستم‌ها، برنامه‌های کاربردی و شبکه‌ها از مشوق‌ها و رمزنگاری استفاده می‌کند. ساز و کار این فناوری تا حد زیادی به رشته‌های ریاضیات و نظریه‌ی اقتصاد ارتباط دارد. نمی‌توان اقتصاد رمزپایه را به عنوان بخشی از اقتصاد و زیرمجموعه‌ی آن دانست. اقتصاد رمزپایه در واقع باید به عنوان مشوق‌های اقتصادی که در حوزه‌ی رمزنگاری و فناوری بلاک چین اعمال می‌شوند طبقه‌بندی شود. تصور عموم درباره‌ی ارزهای دیجیتال و فناوری‌های بلاک چین مثبت است، زیرا آن را به‌عنوان یک بخش مهم از فناوری می‌بینند که تأثیر قابل‌توجهی بر امور مالی و تجاری در آینده خواهد داشت. بیت کوین و سایر ارزهای مجازی ما را وادار می‌کنند که بار دیگر درکی که از پول داریم را ارزیابی کنیم. اگر در گذشته پول را چیزی می‌دانستیم که پشتوانه‌ی فیزیکی دارد و از سوی سازمان‌های بزرگ قانونگذاری می‌شود، اکنون می‌توانیم از منظر طرح یا مشکلات مهندسی به پول فکر کنیم.